in

НАСА ќе ги објави највозбудливите вести за Месечината (ВИДЕО)

НАСА најави конференција на која ќе објави „возбудливи откритија за Месечината“. Нема откриени детали, но може да се прочита дека тоа е поврзано со напорите Месечината да стане важна точка за длабоко истражување на вселената.

Софија, исто така, одигра витална улога во ова откритие – модифицираниот Боинг 747 кој лета повеќе од кој било копнен авион и има вграден телескоп, кој се наоѓа во средината на летачката опсерваторија, пишува Индипендент.

Телескопот собира инфрацрвена светлина, што значи дека може да ги види оние појави кои остануваат невидливи во обична светлина. Предноста на ова летало е тоа што лета над 99% водена пареа во атмосферата, што инаку го замаглува погледот на вселената. Опсерваторијата најмногу се фокусира на далечните планетарни системи, раѓањето и смртта на далечните sвезди, но и на поблиските објекти како што е Месечината.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote