in

NASA ќе соопшти важни новости за месечината

NASA ќе одржи голем настан за да соопшти возбудливо ново откритие за месечината, изјавија од агенцијата за вселената. Тие не открија детали околу новото откритие само кажаа дека откритието и придонесува на NASA за истражувањето на месечината и вселената.

Исто беше нагласено дека откритието било забележано во Стратосферската Обсерваторија за Инфрацрвена Астрономија или како што скратено се нарекува – Софија. Софија е авион кој лета повисоко отколку што атмосферата дозволува и во него има 3 метарски вграден телескоп кој ни дава јасна слика од нашиот соларен систем.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote