in ,

NASA откри астероид кои вреди повеќе од сите економии во светот заедно!

Американската агенција за вселената објави неверојатно октритие!

Вселенскиот телескоп на Агенцијата открил редок, тежок и неверојатно вреден астероид кој бил именуван 16 Psyche. Тој се наоѓа во астероидскиот појас измеѓу Марс и Јупитер.

Psyche е лоциран на околу 370 милиони километри од Земјата и има големина од околу 226 километри. Што е интересно за овој астероид е дека тој е направен исклучиво од метали како што ги имаме на Земјата. Според проценките неговата вредност се проценува на 10,000,000,000,000,000,000 долари, или 10,000 пати поваќе од вкупната глобална економија на Земјата во 2019!

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote