in

НАСА ОТКРИВА: АСТЕРОИД СО ГОЛЕМИНА НА GOLDEN GATE ќе помине покрај земјата!

Астероидот со големина на познатиот мост Голден Гејт од Сан Франциско ќе помине близу Земјата на вториот ден од пролетта и воедно ќе биде најголемиот и најбрзиот астероид кој поминал близу до нашата планета во 2021 година.

Астероидот, кој НАСА го даде назначувањето 231937 (познат и како 2001 FO32), е широк од 400 до 700 метри и кружи околу Сонцето за 810 дена, објави денес веб-страницата CBS News.

Ова небесно тело е помало од претходното на кое НАСА обрна внимание и ќе помине трипати поблиску од претходниот астероид, објави НАСА во четвртокот.

Астероидот ќе помине на два милиони километри од земјата на 21 март во 17:02 часот, само еден ден по пристигнувањето на пролетта.

Според класификацијата на НАСА, растојанието од два милиони километри се смета за „потенцијално опасно“ во базата на податоци на астероиди, кои мора да бидат поголеми од 150 метри во дијаметар.

Брзината на FO32 од 2001 година е 77 000 милји на час (близу 124 000 километри на час), или 34 километри во секунда, што го прави еден од најбрзите вселенски објекти што некогаш поминале покрај Земјата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote