in

NASA објави фотографија со која се прикажани штетите од незаконското ископување на злато во областа Амазон! [ФОТО]

Националната администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) на САД ја откри штетата направена од нелегалното ископување на злато во Амазон со фотографијата што ја сподели. Штетата предизвикана од рударите на злато до сега може јасно да се види на фотографијата.

Амазонските шуми, сметани за белите дробови на нашата планета, во последно време наидоа на лоши вести. Нелегалните активности во шумата продолжуваат да ја оштетуваат шумата секој ден. Една од фотографиите што најдобро ја рефлектира големината на оваа штета ја сподели Националната администрација за аеронаутика и вселена на САД (НАСА).

Фотографијата споделена од НАСА е направена од астронаутите на Меѓународната вселенска станица во декември, се вели во изјавата дадена од агенцијата. Златните обоени форми на фотографијата покрај реките во Амазон беа предизвикани од незаконското ископување злато што е направено досега. Овие региони се целосно без дрвја.

Покрај тоа, делот што го гледаме на фотографијата е всушност само дел од оваа штета. Фотографијата е направена во Мадре де Диос на југоистокот на Перу. Илјадници луѓе заработуваат за живот од нелегално ископување во овој град на земјата, кој е меѓу најголемите извозници на злато во светот.

Нелегалното ископување злато на Амазон не влијае само на дрвјата. Со исчезнувањето на дрвјата, богатиот биодиверзитет во регионот е исто така сериозно оштетен и живеалиштата на многу видови исчезнуваат. Сепак, тони жива што се користат за вадење злато ги загадуваат реките и атмосферата на Амазон. Рударите ја вршат својата работа следејќи ги трасите по старите реки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote