in , ,

WTFWTF Што?Што?

НАСА СО ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ! Земјата задржува досега невидена количина на топлина!

Земјината „енергетска нерамнотежа“ е двојно зголемена од 2005 година поради задржување на невидена количина на топлина и е многу алармантна, соопшти НАСА.

Терминот „енергетска нерамнотежа“ се однесува на разликата помеѓу тоа колку атмосферата и површината на Земјата ја апсорбираат сончевата енергија во споредба со тоа колку „термичкото инфрацрвено зрачење“ се рефлектира назад во вселената.

Научниците утврдиле дека постои енергетска нерамнотежа, споредувајќи ги податоците од сателитските сензори – кои следат колку енергија влегува и излегува од Земјиниот систем – и податоците од пловците на океанот.

Овој светски систем за собирање податоци овозможува „точна проценка на стапката на затоплување на светските океани“.

Бидејќи околу 90 проценти од вишокот енергија оди во океанот поради нерамнотежата, податоците од сателитските сензори треба да одговараат на промените на температурата во океаните.

„Два многу независни начина на гледање на промените во енергетскиот дисбаланс на Земјата навистина се во добра согласност и обајцата ни го покажуваат овој феномен кој не е само инструментален артефакт“, рече Норман Лоеб, водечки автор на студијата.

Зголемените емисии на стакленички гасови ја задржуваат топлината во атмосферата на Земјата, задржувајќи го зрачењето што инаку би се пренело во вселената. Ова затоплување поттикнува други промени, вклучувајќи топење на мраз и снег.

Зголемената промена на водената пареа и облакот може дополнително да го влошат ова затоплување, соопшти НАСА.

Студијата открива дека ова удвојување делумно се должи на зголемувањето на стакленичките гасови и водената пареа, како и намалувањето на облаците и мразот.

Истражувачите исто така рекоа дека „природното“ поместување во Тихиот океан од студена во топла фаза веројатно одигра значајна улога во зајакнувањето на овој енергетски биланс.

Лоеб вели дека веројатно станува збор за комбинација на антропогено принудување и внатрешна варијабилност и дека во овој период и двајцата предизвикуваат затоплување, што доведува до прилично голема промена во енергетскиот дисбаланс на Земјата.

„Не е можно со сигурност да се предвиди како би изгледале следните децении за билансот на енергетскиот буџет на Земјата“, додаде Лоеб.

Студијата покажа дека ако стапката на апсорпција на топлина не се забави, треба да се очекуваат поголеми климатски промени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote