in

NASA ПРОНАЈДЕ НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ НА МЕСЕЧИНАТА!

На површината на Месечината беше пронајдено вода, објави NASA. Научниците сугестираат дека водата не е само заробена во еден дел од Месечината, тука таа можеби е распространета низ целата нејзина површина. Ова откритие е многу важно за истражувањето на нашиот соларен систем, како и разбирањето на Месечината.

Исто така ова откритие носи нови прашања, односно како дошла водата до Месечината и како успеала да ги издржи условите на нашиот природен сателит. Научниците претпоставуваат дека таа е дојдена од вратрешноста на Месечината, или пак од некој метеор кој удрил на нејзината површина.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote