in , ,

УбавоУбаво Што?Што?

НАСА објави неверојатно прекрасни фотографии од вселената, големо откритие за човештвото е тука (ФОТО)

Како што соопшти НАСА, во јавноста се претставени првите фотографии направени од новиот вселенски телескоп Џејмс Веб. Според изјавите на научниците кои претходно ги виделе фотографиите, станува збор за „историски фотографии“.

 

Денешниот ден му дава ново значење на изразот „колку што гледа око“, беше истакнато во воведниот дел од презентацијата. Се проценува дека универзумот е стар околу 13,8 милијарди години, а овој телескоп може да погледне наназад повеќе од 13 милијарди години.

Поточно, може да ја долови светлината на ѕвездите кои се формирале речиси на самиот почеток и патувале повеќе од 13 милијарди години до нас, изјави директорот на НАСА Бил Нелсон, додавајќи дека тоа значи дека луѓето за прв пат ќе видат како изгледал универзумот. набргу по „Биг Бенг“.

Овие слики, вклучувајќи го и најдлабокиот поглед на нашиот универзум некогаш направен, ни покажуваат како Интернетот ќе ни помогне да откриеме одговори на прашања што сè уште не знаеме да ги поставиме; прашања кои ќе ни помогнат подобро да го разбереме нашиот универзум и местото на човештвото во него.

Ги земаме соништата и ги претвораме во реалност за доброто на човештвото. Едвај чекам да ги видам откритијата што ги правиме – тимот само што започна!

Да потсетиме, откако американскиот претседател Џо Бајден претходната вечер ја претстави првата фотографија на која се гледа парче небо со големина на зрно песок што содржи илјадници галаксии, НАСА и нејзините партнери објавија други фотографии од тој сет.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote