in

Што?Што?

Нашата галаксија е полна со планети кои наликуваат на Земјата и се погодни за живот!

Нашата галакција, Млечниот Пат е полна со планети кој наликуваат на Земјата и можно е да се погодни за живот, според најновата студија. Секоја ѕвезда која е слична на нашето Сонце има услови да има планети кој имаат вода на нив и стабилна земјина површина. Скоро 7% од 200 милијарди ѕвезди кој ги има во Млечниот Пат спаѓаат во истата категорија во кое спаѓа и нашето Сонце, при што веројатноста да постои планета слична на Земјата е огромна!

earth horizon from space with starfield copyright Bill Frymire Jan 2004

„Ова е прв пат што успеавме да ги склопиме сите делови кој ни овозможуваат добра калкулација за потенцијалните планети кој би можеле да бидат погодни за живот во нашата галаксија“ пишуваше во студијата. Оваа студија започна со собирање на податоци од 2009 па се до 2018 од нашата галаксија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote