in

Наскоро во Индија ќе се воведе онлајн тест за познавање на кравите!

Индија наскоро ќе организира онлајн тест за знаење за кравите како дел од кампањата на хинду владата за промоција и заштита на тоа животно, што се смета за свето во земјата, објавија тамошните власти.

Тест за „поттикнување љубопитност“ за кравата ќе се одржи на интернет на 25 февруари.

Тоа ќе овозможи проценка на знаењето за кравата, но тестот исто така има за цел да привлече внимание и да ја едуцира јавноста за тоа животно, изјави Агенцијата за заштита на кравите (РКА), која е основана од владата на премиерот Нарендра Моди.

Тестот ќе биде на веб-страницата на RCA, ќе биде бесплатен и на доброволна основа.

Учесниците ќе треба да одговорат на 100 прашања што ќе бидат формулирани на хинди и англиски јазик, како и на 12 регионални дијалекти. Тестот е отворен за деца, возрасни и странци.

Секој учесник ќе добие диплома, а најдобрите ќе добијат и награди.

Во Индија, каде мнозинството се хиндуси, многумина ја почитуваат кравата, но ова животно е предмет на посебно внимание откако Моди дојде на власт. Кравата е еден од главните приоритети на владата на Моди, а неколку милиони долари се инвестирани во програми за заштита и образование.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote