in

Што?Што?

Наследникот на Мекдоналдс во Русија се соочува со проблем – без помфрит до есен

Одредени ресторани на новоотворениот синџир за брза храна „Вкусно и точка“, кој го замени Мекдоналдс во Русија, веќе останаа без компири, па до есен ќе престанат да служат компири.

Недостатокот на вистинскиот вид компир значи дека гостите ќе треба да изберат друга страна за нивните хамбургери. Компанијата очекува да го врати помфритот во менито до есен.

Мекдоналдс се повлече од Русија во знак на протест поради инвазијата на Украина. Американскиот гигант за брза храна ги продаде своите ресторани, а во јуни неколку негови продажни места повторно се отворија под името „Delicious and dot“.

Сепак, еден месец по отворањето, една од клучните ставки од менито недостасува. „Рустичните компири“ – подебела верзија на традиционалните пржени компири – исто така може да бидат недостапни.

Компанијата објасни за руската новинска агенција ТАСС дека жетвата во 2021 година на сортата компир потребна за производство на чипс била лоша во Русија.

Компанијата се обидуваше да добие компири од руските производители и стана невозможно да се увезува компир од пазарите што може да понудат привремена замена за домашните култури.

Руското Министерство за земјоделство се обиде да ја намали загриженоста за недостигот на компири со порака на Телеграма: „Има компири – точка“.

„Рускиот пазар е целосно снабден со компири, вклучително и преработени. Дополнително, веќе пристигнуваат посевите од новата реколта, што ја исклучува можноста за недостиг“, велат од Министерството.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote