in

УШТЕ ЕДНА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАТА: НАСТИНКАТА е клучна во борбата против короната!

Генетски модифициран вирус на настинка се користи за развој на нова вакцина.

Во Велика Британија започна големо испитување на вакцината за коронавирус. Тоа е трет од ваков вид во земјата, пренесува Би-Би-Си.

Вакцината е изработена од белгиската компанија Јансен, а во неа се користи генетски модифициран вирус на настинка, кој би функционирал со „обука“ на имунолошкиот систем.

Ова тестирање започнува една недела откако прелиминарните резултати покажаа дека втората вакцина, Фајзер, достигна ниво на ефикасност од 90 проценти.

Сепак, најверојатно ќе бидат потребни нови видови на вакцини за да се запре пандемијата.

Имено, вакцината развиена од Фајзер и BioNTek предизвика глобална возбуда, но сè уште не е одобрена за употреба и сè уште е непознато колку добро работи кај постари лица или колку трае имунизацијата.

Затоа, развојот на вакцини против коронавирус продолжува бидејќи различен пристап е потенцијално подобар кај различни возрасни групи, а имунизацијата на целата планета би била премногу за една компанија.

  • Навистина е важно да тестираме многу вакцини од различни производители. Ние едноставно не знаеме како ќе се однесува секоја од овие вакцини и не можеме да бидеме сигурни дека дистрибуцијата на вакцините ќе биде ефективна и безбедна доколку само еден производител работи на имунизација – рече проф. Сол Фост, директор на Центарот за клинички истражувања на NHR Саутемптон, кој ќе го води судењето.

Првите резултати би можеле да траат од шест до девет месеци.

Пристап сличен на Оксфорд кон истражувањето
Прелиминарните податоци на „Фајзер“ ветуваат за вакцината Јансен бидејќи и двете имаат за цел ефикасност на „протеинот на шила“, еден од деловите на вирусот.

Јансен користи генетски модифициран вирус на настинка за да биде безопасен и молекуларно сличен на коронавирусот. Ова треба да им овозможи на имунолошкиот систем да го препознае и да се бори против коронавирусот.

Овој пристап е сличен на вакцината што ја развиваат Оксфорд и АстраЗенека, која исто така се тестира во Велика Британија. Суптилната разлика е во тоа што вакцината Јансен користи вирус кој нормално ги заразува луѓето, а Оксфорд и АстраЗенека користат вирус кој инфицира шимпанза.

Важно е да се напомене дека сите овие пристапи се релативно нови и експериментални. Сепак, вакцината што Новавакс ја развива од септември користи повеќе традиционален метод за инјектирање на вирусни протеини.

Вкупно 25.000 луѓе веќе учествуваат во истражувањето на вакцините за коронавирус во Велика Британија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote