in

Насуканото младенче-кит спасено од реката Темза!

Rescue personnel work to save a small whale stranded in the River Thames in this picture obtained via social media, in London, Britain, May 9, 2021. RICHARD FRANK @RICHARDFRANK/via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. NO RESALES. NO ARCHIVES.

Младенче од кифлофон кит беше пуштено во должина од три метри, откако се насука во реката Темза, западно од Лондон, но животот му виси на конец, бидејќи станува збор за чувствително младенче кое е далеку од својот дом, објави лондонскиот пристанишен орган.

Специјален спасувачки тим од лондонската пристанишна управа на Кралскиот национален институт за спасување (РНЛИ), членови на британската организација за спасување морски цицачи, противпожарната бригада и полицијата беа ангажирани со часови во текот на ноќта за ослободување на младенчето.

Околу полноќ, тие успеаја да го преместат китот во специјален понто на надувување и го влечеа неколку километри низводно од браната Ричмонд. Младенчето од кит потоа се лизна од понтонот и последен пат беше виден како слободно плива во реката..

„Тоа е мал успех, имено животното повеќе не е заробено на бетонот, но неговиот живот„ виси на конец“ имајќи предвид дека е повредено, дека е многу младо и е далеку од дома“, изјави портпаролот на Капетанија на пристаништа во Лондон.

Тој објасни дека животните пристигнале од северната област на Северното Море, што значи дека се оддалечени стотици километри од местото каде што требало да бидат. Тој додаде дека спасувачите не ја забележале мајката на младенчето во близина.

Овој вид кит е најмалиот од сите китови на грифон, и може да порасне помеѓу 8 и 9 метри. Претпочита постудени температури.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote