in ,

Што?Што?

ИНТЕРЕСНО! Научниците развиваат материјал што ќе го доведе звукот на моторот на авионот до ниво на фен за коса!

Авионите прават многу бучава, но еден нов материјал може да промени сè.

Тим научници развија нов лесен материјал што може да ги „замолчи“ авионите мотори и да го намали нивниот шум до 16 децибели. Ова значи дека волуменот на моторот од 105 децибели може да се намали на волуменот на фен за коса.

Новиот изолационен материјал може да се користи за 18 месеци. Се состои од графен оксид и поливинил алкохол, а тежи само 2,1 килограми на метар кубен. Ова значи дека е значително полесен во споредба со другите материјали за звучна изолација.

Материјалот би бил дел од моторите на авионите и скоро и да нема зголемување на телесната тежина. Научниците продолжуваат да работат на оптимизирање на материјалот во надеж дека ќе ги подобрат неговите можности за дисипација на топлина, што ќе ја зголеми безбедноста на авионите и ќе ја намали потрошувачката на гориво.

Иновативниот материјал може да ја промени целата авионска индустрија, но исто така да има големо влијание и на други полиња.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote