in

Научниците ќе монтираат телескопи на Месечината?!

Неколку декади наназад, астрономите лансираа ракети во вселената со цел да направат појасни слики од вселенските тела. Но ниту лансирањето на ракети не помогна во правењето доволно јасни фотографии.

Сега, тим на научници ја разгледува можноста за плантирање на телескопи на нашиот природен сателит.

Во неколкуте новообјавени студии, тие тврдат дека Месечината е совршено место за поставувањето на телескопите со што ќе се добијат многу појасни слики од вселената и со тоа ќе се овозможи напредок во науката.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote