in

WTFWTF

Научниците направија авион кој лета без гориво! (ФОТО)

Група на научници од Институтот за Технологија во Масечусетс направија авион кој лета без млазен мотор, односно на кој што не му е потребно гориво за да се движи во воздухот. Групата изјави дека електричниот аеродинамично-напојуван авион користи систем на пропулсија зада лета и тоа го прави потивок и механички поедноставен.

Уште една битна карактеристика на овој авион е дека не ја загадува животната средина, односно не исфрла емисии од гориво. Еден од научниците од тимот, Стивен Берет, изјави дека науката е се поблиску да направи авиони, односно возила, кој ќе летаат како оние кој ги гледаме во “Star Wars”.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote