in

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИВААТ НОВИ ОТКРИТИЈА! Нашите предци можеби хибернирале!

Ископувањата во една од најважните фосилни места во светот откриле дека првите луѓе можеби хибернирале.

Bilim İnsanları Yeni Bulgulara Rastladı: Atalarımız Kış Uykusuna Yatmış Olabilir

Според вестите на BBC, коските пронајдени од истражувачите во пештерата со име Сима де лос Хуесос во градот Бургос во северна Шпанија покажуваат дека нашите предци можеби хибернирале за да се борат против студените зими пред стотици илјади години.

Ископувања на хоминиди, познати и како големи мајмуни или хоминиди, објавија дека лезиите и оштетувањето на коските се слични на животните кои хибернираат.

Истражувачите откриле илјадници заби и фрагменти од коски во пештерата, за која се верува дека е голема гробница.

Araştırmacılar büyük bir mezar olduğuna inanılan mağarada binlerce diş ve kemik parçası bulmuştu.

Според истражувачите кои долго време истражувале во оваа област, коските можеби биле намерно фрлени овде.

Фосилите стари 400 000 години најверојатно им припаѓаат на неандерталците или нивните предци.

Во пештерата, едно од најважните богатства на палеонтологијата во светот, беа добиени критични информации за тоа како луѓето еволуирале во Европа.

Во написот објавен во академското списание L’Anthropologie и потпишан од истражувачите Хуан-Луис Арсуага и Антонис Барциокас, беше наведено дека фосилите забележале промени низ сезоните, што укажува на тоа дека развојот на коските бил прекинат неколку месеци секоја година.

Во студијата, беше напишано дека првите луѓе влегле во метаболички периоди кои им овозможиле да преживеат кога храната е ограничена со хибернација.

Истражувачите велат дека ова звучи како научна фантастика; сепак, тој изјави дека појавата на хибернација кај голем број цицачи укажува на генетска предиспозиција.

Беше нагласено дека лезиите во човечките коски се слични на оние пронајдени кај цицачи во хибернација, како што се кафеавите мечки.

„Треба уште многу истражување“

'Daha çok araştırma yapılmalı...'

Во истражувањето, иако не биле пронајдени траги на хибернација кај луѓето Инуити и луѓето Сами кои живееле во многу студени услови на северот на Европа, присуството на овие траги во Шпанија се објаснува со стапката на маснотии во организмот.

Додека храната како мрсна риба и ирваси обезбедувала есенцијално масло за народите Инуити и Сами, луѓето што живеат во Сима, на Пиринејскиот полуостров пред половина милион години, според истражувачите можеби немале доволно храна.

Зборувајќи за Гардијан, форензичкиот антрополог Патрик Рендолф-Квини од Универзитетот во Нортамбрија изјави дека ова е интересен аргумент и мора да се испита; сепак, тој исто така потенцираше дека постојат и други објаснувања за да се објаснат варијациите забележани во коските во Сима.

Значи, според Рандолф-Квини, треба да се направат пообемни истражувања пред да се донесат заклучоци.

Крис Стрингер од Природонаучниот музеј во Лондон истакна дека големите цицачи како што е кафената мечка всушност не хибернираат бидејќи нивните големи тела не можат да ја одржат основната температура.

Стрингер рече дека кафеавите мечки одат во процес на длабок сон наречен торпор, што може да се опише како летаргија.

Според Стрингер, ако влезат во торпо, големината на мозокот на луѓето во Сима може да предизвика нивната побарувачка за енергија да биде голема, што им отежнува да преживеат.

Сепак, Стрингер изјави дека оваа идеја е сè уште импресивна и дека со проучување на геномите на луѓето во Сима, може да се види дали се случила ваква генетска промена.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote