in

Научниците утврдија: Личноста на човекот кое остава цигари се менува!

Истражувачите откриле кај пушачите дека невротичноста и импулсивноста стивнуваат по прекинот на пушењето.

Студија спроведена од Универзитетот во Мисури покажа дека импулсивноста и невротичноста се силно изразени кај пушачите.

Студијата исто така открила дека оние кои престанале да пушат за време на студијата, покажале драматично повлекување на тие карактеристики. Ова ни кажува дека можеме да очекуваме промени поврзани со нашата личност откако ќе се откажеме од пушењето.

Студијата следела луѓе кои биле на возраст меѓу 18 и 35 години, делумно затоа што научниците велат дека нашата личност е изградена и „заклучена“ кога ќе наполниме 35 години.

Ова е исто така причина што е потешко да се остават цигари подоцна во животот. Работите како желби, нетрпеливост и лути испади веќе не се само несакани ефекти на цигарите, туку станаа дел од вас.

Многу пушачи имаат вистински проблем со оваа промена на идентитетот, но ако знаете што ја предизвикува, можеби е полесно да одлучите да се откажете од пушењето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote