in

Научниците пронајдоа камелеон кој последен пат бил виден пред 100 години

Научниците успеаа да пронајдат посебен вид на камелеон кој последен пат бил забележан во Мадагаскар пред 100 години. Научниците од Мадагаскар и Германија потврдија во петокот дека тие откриле неколку видови на камелеони во нивната експедиција во Африканскиот остров, меѓу кој и камелеонот кој не бил виден еден век.

Во студијата објавена во журналот Salamandra, тимот воден од научници од Баварскиот Институт за Историја пишуваше дека генетската анализа потврди дека овој камелеон е сроден на Лабордоциот камелеон. Научниците исто така потврдија дека пронашле женка од тој вид на камелеон кој претходни никогаш не била документирана.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote