in

Научниците можат да го забават стареењето кај луѓето?!

Неверојатна студија откри дека доколку луѓето ги ставиме во комора со висок притисок и чист кислород, ќе добиеме многубројни бенефиции, вклучувајќи го и забавувањето на стареењето. Една од причините за ова е што комората придонесува на повторно растење и обновување на теломерите, заштитните капаци на хрмозомите, за повеќе од 20%!

Без теломерите, хромозомите се оштетуваат и луѓето се повеќе се изнемоштуваат. Заштитата на теломерите станува се помала во текот на животот на човекот со неговото стареење. Истражувачите открија дека сега можат да ги регенерираат теломерите, односно можат да ги направаат 25 години помлади. Студијата покажа дека можно е да го зголемиме нашиот животен век преку науката!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote