in

Навални го продолжува штрајкот со глад и покрај треската!

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој минатата недела штрајкуваше со глад во знак на протест против лошото однесување во затворскиот камп, денес изјави дека има треска и силна кашлица, но додаде дека продолжува да гладува.

Навални (44) штрајкуваше со глад на 31 март во знак на протест против условите во затворскиот камп, велејќи дека му е забранет пристап до лекар и лекови и дека чуварите постојано го будат во текот на ноќта.

Противник на Кремlin е во затворскиот логор Покров, на околу 100 километри од Москва. Овој камп се смета за еден од најтешките во Русија. Навални се жали на силна болка во грбот и вкочанетост на ногата.

„Цитирам официјални податоци од денес – силна кашлица, температура 38,1. Секако, продолжувам со штрајкот со глад “, напиша Навални на својот профил на Инстаграм.

Навални рече дека еден затвореник е хоспитализиран денес поради туберкулоза и додаде дека ова е трет случај на болеста во последните неколку недели.

Руски опозиционер, кој минатата година се лекуваше од труење со нервни агенси, издржува затворска казна од две и пол години во Покрово.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote