in

Едноставни навики кои можат да ви го зачуваат видот!

Без разлика дали видот е совршен или посегнувате по очилата пред да станете од кревет, се слуша дека луѓето сакаат прво да заштитат. Затоа, пресудата за дегенерација на макулата поврзана со возраста е клучна.

Тоа е болест што го замаглува централниот вид, и е најчеста причина за губење на видот, а заболува до 11 милиони луѓе постари од 50 години. Добрата вест е дека студиите покажаа дека постојат три навики кои можат да се избегнат.

Јадете јајца

Омлет или изматени јајца за појадок дефинитивно ќе му користат на видот. Соединенијата лутеин и зеаксантин, кои изобилуваат со жолчки од јајце, обезбедуваат моќна заштита на мрежницата на окото.

Австралиските научници откриле дека консумирањето на две до четири јајца неделно ги намалува шансите за дегенерација на макулата поврзана со возраста до 62 проценти. Друга храна богата со овие соединенија е спанаќот, брокулата и аспарагусот.

Зголемете го внесот на витамин Д.

Можете исто така да го намалите ризикот од дегенерација на макулата поврзана со возраста со земање 600-800 IU (меѓународни единици) витамин Д.

Истражувачите од Универзитетот во Бафало велат дека витаминот Д штити од штетно воспаление и придонесува во борбата против формирање на абнормални крвни садови во мрежницата, што може да го оштети видот. Консултирајте се со лекар пред да земете витамин Д.

Пијте сок од портокал

Природните хемикалии наречени флавоноиди, кои им даваат боја на портокалите, ќе го зачуваат остриот вид. Во една неодамнешна студија во Австралија, ризикот од дегенерација на макулата поврзана со староста е намален за 65% кај луѓето кои пиеле чаша сок од портокал секој ден.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote