in

НБА ги промени протоколите поради зачестените случаи на Ковид-19!

Челниците на НБА лигата одлучија да ги променат корона протоколите по зголемиот број на позитивни кошаркари и одложени натпревари.

Зачестениот број на кошаркари кои се позитивни на коронавирус поради што се одложуваат натпреварите, го натераа првиот човек на НБА лигата, Адам Силвер да реагира и да ги смени здравствените протоколи.

Едно од новите правила е дека играчите мора да останат во своите фомови кога играат на домашен терен во период од две недели. Исклучок се тимските активности (тренинзи, натпревари), тренизни на отворено и основни животни активности.

Ова значи дека НБА кошаркарите ќе бидат како „затвореници“.
Новинарот Мајк Сингер вели дека тимските состаноци пред натпреварите ќе бидат ограничени на 10 минути и на нив кошаркарите ќе мора да носат маски.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote