in ,

Што?Што?

Зошто не е здраво да се јадат пуканки од микробранова печка?

Soft butter popcorn after the cooking in the microwave oven 900901066

Кесите во кои се спакувани пуканките за микробранова печка содржат бројни хемикалии, а проблемот е во нивното додавање сол, маснотии и други состојки, поради што ваквите пуканки се класифицираат како опасна храна.

Гледањето добар филм или игра во друштво обично значи конзумирање на најпопуларните закуски – пуканки.

Пуканките се природно здрава храна, но начинот на подготвување е важен. Старомодниот, со масло во тенџере на шпоретот, е далеку најпосакуван, велат експертите, кои се загрижени од зголемувањето на продажбата на пуканки за микробранова печка.

Микробрановите пуканки се карактеризираат како навистина лоша храна, која содржи бројни хемикалии, лоши масти, па дури и токсини.

Кесите во кои се спакувани ослободуваат хемикалии
Додека пуканките што ги јадете кај владиката се штетни, не поради начинот на подготовка, туку поради дури 1.160 калории и количината на маснотии доволно за три дена во една мерка, пуканките за микробранова печка се многу поопасни затоа што од торбите што ги содржат, предупредува во неговата изјава.објавено на официјалната веб-страница на американската Администрација за храна и лекови (ФДА). Перфлуорооктаноичната киселина е главниот виновник за ова.

Супстанцијата, за која многу студии покажаа дека е штетна, се наоѓа во хартиена кеса во која ставаме пуканки во микробранова печка, и служи за чување на маснотиите во внатрешноста на торбата.

Покрај тоа, често се користи за завиткување на друга мрсна храна, како што е случај со брза храна. Флуорополимерите, честопати наведени како опасност што демнат во тефлонските тави, не се ни половина опасни од она што е скриено во мрсна хартија, како што се пуканки од микробранова печка.

Тестовите на животни исто така покажаа дека хемикалијата го зголемува ризикот од рак на црниот дроб, тестисите и панкреасот кај животните.

Тие содржат маснотии за целиот ден
Производителите повеќе не користат транс масти во своите производи од пуканки, но некои наместо нив сега користат палмино масло, пишува Eatthis.

Не е добро за здравјето на вашето срце. Студија од 2015 година објавена во „Журнал за исхрана“ сугерира дека палминото масло го зголемува ЛДЛ холестеролот повеќе од растителното масло поради неговата поголема содржина на заситени масти.

Но, без разлика дали палминото масло или растителното масло се наоѓаат на списокот на состојки за пуканки за микробранова печка, постои голема веројатност дека ќе јадете добра количина маснотии кога ќе ги јадете.

Некои од најлошите вреќи со пуканки во микробранова печка содржат помеѓу четири и шест грама заситени масти по оброк, што е помеѓу 20 и 30 проценти од вашата дневна вредност на хранливите материи во само една порција, како и сите маснотии што треба да ги внесувате во текот на денот.

Вишок сол
Дали ја проверивте количината на натриум на кесичката со пуканки за микробранова печка? Доколку не е наведено на пакувањето, треба да имате предвид дека би можеле да внесете повеќе од 300 милиграми натриум на оброк.

Идеален дневен внес на натриум е 1.500 милиграми по Американско здружение за срце, така што тоа е 20 проценти од дневниот внес во само една мала закуска.

Истражувањата покажаа дека диетата богата со натриум е поврзана со хипертензија. Студија објавена на Американскиот колеџ за кардиологија укажува на тоа дека вишокот на натриум може да влијае на различни системи во организмот, предизвикувајќи штетни ефекти врз мозокот и бубрезите, заедно со кардиоваскуларниот систем.

Калориска бомба
Како по правило, пуканките за микробранова печка имаат двојно повеќе калории од пуканките што се подготвуваат во апаратот. Така, во основа здравата и нискокалорична храна станува калориска бомба ако е пуканки од микробранова печка, што може да биде многу солено, засладено или богато со маснотии.

„Правите пуканки на старомоден начин, а со цел да бидете уште поздрави, не претерувајте кога станува збор за количината на сол“, истакнува токсикологот Олга Најденко.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote