in

СлаткоСлатко

НЕ фрлајте лушпи од банана и кромид: Користете го за цвеќе, направете своја природна прихрана

Два природни начини да ги нахраните вашите растенија и да им дозволите да растат и да се развиваат подобро.

Кората од банана како органски додаток може да има големо значење за растот и развојот на растенијата. Кората од банана содржи фосфор, кој влијае на цвеќето на растението, додека калиумот им помага на растенијата да се развиваат и растат, а калциумот ги прави посилни.

Ситно исецкајте 4 кора од банана и ставете ги во пластично шише и истурете вода. Оставете да отстои 24 часа. Протресете го повремено кога минувате. По 24 часа, процедете ја водата. Ќе видите дека ја сменила бојата. Можете да ги наводнувате растенијата со таа вода еднаш неделно. Можете да ги расфрлате остатоците од бананата во градината и таа ќе се распадне за неколку дена, или можете да ги закопате покрај растението и на тој начин ќе ја збогатите почвата.

 

Лушпите од кромид содржат магнезиум, калциум, калиум, железо и бакар.

Истурете кромид од 4-5 кромид во теглата. Потоа истурете еден литар топла вода. Покријте и оставете го 24 часа. Потоа исцедете ги и наводнете ги растенијата со добиената течност.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote