in

Не ја фрлајте водата во која се готвеле тестенините, таа може да биде корисна за вас!

Кога готвите тестенини, не ја фрлајте водата во која се готви. Еве пет начини како можете да ја користите.

  • За наводнување на растенија

Водата во која се готвеле тестенините е полна со скроб, кој обично е полн со минерали и витамини, што им помага на растенијата да растат.

  • Да се ​​направи тесто за пица и леб

Бидејќи водата во која се готвеле тестенините задржува дел од вкусот на тестенините, ако ги ставите во тесто за пица или леб, тие ќе имаат уникатен вкус. Чувајте ја во фрижидер додека не дојде време да направите тесто.

  • За готвење ориз

Водата во која се готват тестенините може да даде нов, побогат вкус ако се користи за готвење ориз.

  • Да се ​​разреди густиот сос

Ако правите сопствен сос за тестенини, а тој е погуст отколку што сакате, ставете малку вода во која се готвеа тестенините во сосот и промешајте. Ова малку ќе го разреди сосот, и ќе му даде посебен вкус.

  • За да ги натопите нозете

Ако нозете ви се уморни после долг ден, ова е одличен начин да се опуштите. Сè што треба да направите е да ја загреете водата во која се готвеле тестенините на температура пријатна за вас и да ги потопите нозете во таа вода. Водата во комбинација со минерали што ги содржи ќе ја смири болката и ќе ја омекне кожата на уморните нозе, пренесува Times of India.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote