in

СмешноСмешно

ЗА ТИЕ КОИ НЕ СПИЈАТ БЕЗ ДА ЈАДАТ! Експертите предупредуваат – не легнувајте гладни!

Познато е дека не е паметно да одиме гладни на шопинг ако сакаме да изгубиме тежина, затоа што тогаш го земаме она што не ни треба. Сепак, прашањето е дали треба да легнете на празен стомак, како што многумина советуваат.

Правилото што многу луѓе го следат на диета е дека, да речеме, тие не јадат ништо после 19 часот. И кога ќе се затнат цревата околу 22, се правите дека не е ништо. Страдате, но легнувате гладни. Сепак, неодамнешните студии велат дека може да направи повеќе штета отколку корист.

Гоење поради глад?!

Ви се случуваше да веројатно прескокнувате појадок и за време на паузата во канцеларијата да одите до крофните само за да го задоволите гладот. Излегува дека воздржаноста од храна може да нè доведе до погрешен избор – поради глад во одреден момент јадеме што било. И, ако легнете гладни и спиете шест до осум часа, толку многу воздржувате од храна, што наутро некои бонбони во кујната ќе ви изгледаат како совршен ред. И, тоа може да предизвика домино ефект, затоа мора да ја повторувате таа лоша навика одново и одново. Резултатот најверојатно ќе биде – уште неколку килограми.

Иако метаболизмот се забавува додека спиеме, тој сепак работи. Во длабок сон, нашето тело се обновува, ја обновува мускулната маса, ги претвора протеините во мускули и ги лекува оштетените ткива. И, ако не му дадеме на телото доволно енергија за тоа, ризикуваме да изгубиме мускулна маса.

Нашето тело има потреба од гориво 24 часа на ден, дури и кога спиеме. Ова не значи дека треба да јадеме нон-стоп, но значи дека треба да му обезбедиме на организмот она што му треба за да работи правилно цело време.

Лесна закуска полна со протеини или влакна неколку часа пред спиење – и ќе се разбудите свежи и полни со енергија, пишуваат тие на веб-страницата на SleepAdvisor.

Во исто време, никој не сака да биде гладен затоа што тогаш тој е обично нервозен. Бројни студии сведочат за овие негативни ефекти на глад, кои велат дека стануваме хронично пргави од глад. Ова, се разбира, може негативно да влијае на нашиот однос со другите.

Најдобро е да се јаде балансирана, редовна и здрава исхрана. И ако легнете гладни, нивото на шеќер во крвта паѓа, што може да предизвика главоболки, вртоглавица и несоница кај здрави луѓе, особено дијабетичари.

Како да избегнете „кркорење“ на цревата?

Како што не е добро да гладувате пред спиење, не е добро да се прејадете. Затоа е најдобро оброците да се организираат убаво во текот на денот. Така, нивото на инсулин во крвта ќе биде стабилно и ќе избегнете напади на глад навечер и во текот на ноќта.

Добра вечера е исто така лесна вечера со животински протеини или ореви, здрави масти од, да речеме, авокадото. Ова ќе ве задржи сити подолго.

Јасно е дека не треба да легнете на празен стомак, но ако веќе сте на диета, а тоа значи ограничување на калориите, цревата веројатно ќе бидат затнати во одреден момент. Ако ова се случи навечер, наместо редовно да се присилувате да заспивате и покрај сè, подобро закажете ги оброците во текот на денот, а вечерата направете ја помала, но здрава и полна со протеини.

И со таа здрава исхрана и вежбање, вишокот килограми ќе исчезнат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote