in

ВНИМАНИЕ, ВНИМАНИЕ! Нетолеранција на јаглени хидрати! Како да ја препознаете?

Ако сте се бореле со прекумерна тежина во минатото или сè уште ја водите таа битка, постои голема веројатност да сте чувствителни на јаглехидрати. Што точно значи тоа?

Изненадувачки е да се знае дека има луѓе кои се чувствителни на нив и имаат прекумерна физиолошка реакција на шеќери и јаглехидрати.

Тие интензивно копнеат по скроб и слатки, а се карактеризираат со неможност да добијат доволно, што доведува до прејадување и резултира со брзо складирање на маснотии.

Да, таква силна реакција на јаглехидрати навистина постои и може да биде зависност од јаглехидрати.

Ако се сомневате дека и вие спаѓате во оваа група, постои начин да утврдите дали имате и симптоми карактеристични за овој вид чувствителност.

Симптоми

Ако сте дебели, некој од вашето семејство има дијабетес тип 2, особено родители или браќа и сестри, или често копнеете по слатки или скроб, треба да размислите за овој вид чувствителност и да го проверите.

Јадењето кога сте под стрес и имате најмногу тежина во абдоминалната област, или треба да спиете еден час откако сте јаделе закуски или оброк богат со јаглени хидрати, исто така може да укаже на оваа чувствителност.

Некои од симптомите се дека кога јадете закуска богата со јаглени хидрати, имате проблеми со ограничување на количината што ќе јадете или често се чувствувате гладни после јадење.

Ова е еден од начините на кој можете сами да ја проверите чувствителноста, сепак, крвниот тест е сè уште најавторитетен отколку да разговарате со лекар. Ова исто така ќе значи дека можете да ја контролирате вашата чувствителност на јаглени хидрати со храна, односно внесувањето на вистинските состојки и адекватен совет од лекар, според Eat This, Not That

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote