in

НАУЧНИЦИТЕ ТВРДАТ! Недовербата кон вакцината може да ја загрози борбата против ковид-19

За успешна заштита на населението од ковид-19 може да бидат потребни 80 проценти од вакцинираните, но нивото на дезинформации и недоверба во вакцината може да ги загрози напорите за борба против пандемијата, велат британските научници.

Извештај на Британската академија и Кралското друштво покажува дека, делумно поради бројни дезинформации и однесување на поединци, околу 36% од луѓето во Велика Британија не се сигурни или веројатно нема да се согласат на вакцинација против ковид-19.

За да може јавноста да ја поддржи вакцинацијата, неопходен е „отворен дијалог“, се истакнува во извештајот, повикувајќи на „искрен разговор“ во кој ќе одговори на очекувањата на јавноста дека животот ќе се врати во „нормално“ веднаш штом ќе пристигне вакцината.

“Вакцинацијата и вакцинацијата се две различни работи. Со цел да се постигне 80-процентен јаз потребен за заштита на заедницата, потребна е основана стратегија”, рече професорката од Оксфорд, Мелнда Милс, демограф и главен автор на извештајот.

Анкетите спроведени пред и за време на пандемијата во многу земји покажуваат дека довербата во вакцината е кревка и дека политичката поларизација и дезинформациите што се шират на Интернет можат да влијаат на стапката на прифаќање на вакцините.

„Треба да научиме лекција од историјата и да се оддалечиме од едностраното давање на информации и наместо тоа да започнеме отворен дијалог во кој ќе одговориме на погрешни информации и во кој нема да ги игнорираме грижите на луѓето за вакцинацијата и нивното двоумење“, рече Милс.

Извештајот исто така посочува дека владите сега треба да планираат „постепен и етички“ поделба заснована врз јасни принципи за кои „ќе се дискутира доволно со јавноста за да се добие доверба“.

Се препорачува здравствените работници и негувателите да бидат вакцинирани меѓу првите, како и другите ризични групи како што се наставници, возачи на автобуси и продавачи, како и членови на ранливи групи како што се бездомници и затвореници.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote