in

НАВИСТИНА ПОСТОИ! Негативни последици од читање лоши вести!

Живееме во ера во која нема недостаток на лоши вести, од политички конфликти до глобални пандемии, од терористички напади до природни катастрофи, а понекогаш се чувствуваме како да сме уморни од сè.

Експертот за траума и професор по психијатрија на Медицинскиот факултет Харвард, д-р Ричард Ф. Молика објасни зошто е тоа така, пишува Јади ова, не тоа.

„Симптомите на колективна траума се широко распространети“, вели д-р Молика, додавајќи:

„Многу од овие симптоми, чувство на вознемиреност и замор, можат да бидат познати. Но, заслужува посебно внимание, а тоа е вкочанетост “.

Според него, голема количина лоши вести го прават својот данок.

„Нашите одговори на пандемијата и континуираната несигурност, поттикнати од бесконечни вести, се движат од хиперактивација (борба или рефлекс на лет) до вкочанетост (вкочанетост, вкочанетост)“, објаснува лекарот, додавајќи дека овие реакции може да останат присутни долго после изложеноста на траума.

Со текот на времето, премногу изложеност на лоши вести може да ги оштети вашите нерви, што може да доведе до вкочанетост, а лошите вести повеќе нема да влијаат на вас.

„Можете да ја почувствувате вознемиреноста во позадина. Можеби нема да чувствувате ништо во текот на денот, но ноќите може да бидат придружени со несоница или кошмари “, вели лекарот.

Важно е да одвоите повеќе време за да се грижите за себе и едноставно да бидете свесни за ефектите од „пропастувањето“ (трошење голема количина негативни вести на Интернет одеднаш).

Ова се некои од неговите совети кои можат да ви помогнат да се изборите со прекумерното влијание од конзумирање лоши вести.

Ограничете го времето поминато на интернет
Целта е да се обезбеди пауза за вашиот нервен систем, бидејќи постојаното изложување на негативни информации е штетно за овој систем.

Поминете повеќе време во природа
Времето поминато во шумата, кое Јапонците го нарекуваат „капење во шума“, ќе ги намали хормоните на стресот и ќе го намали чувството на анксиозност, замор и депресија и има други здравствени придобивки.

Бидете повнимателни додека читате или гледате лоши вести
Како што трошите информации, направете го тоа свесно, обидувајќи се да останете во сегашноста.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote