in

Нејмар: Доколку е потребно, ќе умрам на теренот за финалето во Лигата на шампионите!

Бразилецот Нејмар изјави дека никој во Пари Сен Жермен не се откажал од финалето на Лигата на шампионите, иако „светците“ беа поразени на домашен терен со 2:1 од Манчестер Сити во првиот полуфинален натпревар.

Далеку е од невозможно, но во моментов се чини дека Пари Сен Жермен има многу мали шанси да се најде во финалето на Лигата на шампионите втора година по ред. Тој беше поразен на својот „Парк на принцовите“ на првиот полуфинален натпревар, а на реваншот неизвесен е еден од клучните играчи, Килијан Ембапе, поради повреда.

На првиот натпревар, Ембапе и неговиот партнер од врвниот напад, Бразилецот Нејмар, потфрлија. Двајца играчи од кои секогаш се очекува најмногу.

Нејмар, кој своевремено ја освои Лигата на шампионите кога беше подобар од Јувентус со Барселона во 2015 година во Берлин, сега сака ново финале со Пари Сен Жермен. За почеток, тој мора да го прескокне Манчестер Сити, што нема да биде воопшто лесно по поразот на првиот натпревар на Паркот на Принцевите.

„Ни претстои многу тешка игра против Манчестер Сити, но мора да веруваме, без оглед на статистиката или процентот на шанси за победа“, изјави Нејмар за внатрешната телевизија на Пари Сен Жермен, додавајќи:

„Мислам дека секој Парижанец мора да верува во нас. Прво ќе го сторам тоа. Јас сум на фронтот и ќе бидам првиот воин кој ќе влезе во битка за тимот. Ќе дадам се од себе, ќе направам се што можам за да се пласирам во финалето. Дури и ако треба да умрам на теренот “, додаде тој со препознатлива насмевка.

Статистиката е апсолутно против ПСЖ

Статистиката што ја спомена Нејмар воопшто не е добра за ПСЖ. Париските светци во вторник ќе играат по четврти пат против Сити во Лигата на шампионите, а претходно никогаш не го победија тимот на Гвардиола.

Покрај тоа, сите англиски клубови, од Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Арсенал му служеа на Сити, дури 47 пати во историјата на Купот на шампионите и Лигата на шампионите беа во ситуација да го добијат првиот натпревар на гости и – секогаш одеа на следен круг! Секогаш!

Исто така, Сити оваа сезона одигра 11 натпревари во Лигата на шампионите и има скор од десет победи и само едно реми. Тој единствениот „удар“ го имаше против тимот на Порто кога одигра 0: 0. Сега тимот на Гвардиола ја брка седмата последователна победа во Лигата на шампионите. Ако успееја, тие ќе ги надминеа рекордите на Манчестер Јунајтед (1965-66), Лидс (1969-70) и Арсенал (2005) во елитното европско клупско натпреварување.

Реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите меѓу Сити и Пари Сен Жермен е на програмата во вторник од 21 часот на стадионот „Етихад“.

Челзи и Реал ќе се сретнат во второто полуфинале во среда во Лондон, откако во Мадрид одиграа нерешено 1:1.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote