in ,

WTFWTF

Чудни ФАКТИ кои сигурно не сте ги знаеле!

1.Доколку пресечете кактус во Аризона, казната за затвор изнесува 25 години.

2.Новородената панда е помала од глушец.

3.Најголемото пиано во светот е наппавено од 15 годишник од Нов Зеланд.

4.50% од светското злато доаѓа од Јужна Африка.

5.Најголема јапонска популација што не живее во Јапонија се наоѓа во Бразил и брои 1,6 милиони луѓе.

6.Најмладиот папа во историјата имал само 11 години.

7.Во Свалбард, норвешко островче, нелегално е да се умре.

8.Постои подводна верзија за спортот рагби.

9.Етиопскиот календар е наназад 7.5 години од Грегорианскиот, бидејќи има 13 месеци.

10.Од 1955 до сега, 50% од популацијата на Нигерија е константно под 16 години. Нигерија има 21 милиони жители.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote