in

Секои три секунди се раѓа едно бебе! Прочитајте неколку ФАКТИ што не сте ги знаеле!

1.Месечината се одалечува од Земјата.

2.Во градот Калама во Чиле никогаш не врнело дожд. Градот се наоѓа во пустината Атакама.

3.Вашето срце отчукува над 100,000 пати во денот.

4.Првиот кибрит бил произведен после првата запалка.

5.Петте бои на знамето на Олимписките игри се внимателно одбрани. Бидејќи барем една боја од нив ја има во секое знаме во светот.

6.Античките египќани спиеле на перници направени од камен.

7.Само еден спорт се играл на месечината. Во 1971 Алан Шепард удрил топче од голф на површината на месечината.

8.Две од 1000 деца се раѓаат глуви во САД.

9.Возејќи нанагоре кон месечината со брзина од 100км/ч, ќе успеете да стигнете до неа за 1 час.

10.На секои 3 секунди се раѓа 1 дете во светот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote