in

Дали сте знаеле дека во Црна Гора има фламинго птици?! Прочитајте повеќе факти за оваа држава!

1. Постојат 117 плажи во Црна Гора. Нивниот брег е долг 293 километрои.

2. Во Црна Гора можеме да најдеме фламинга. Оваа држава е дом на над 500 фламинга.

3. Катедралата свети Трифун во Котор требала да биде изградена во Дубровник.

4. Првата улога која ја добил Бред Пит била снимана во Котор.

5. Во Црна Гора се наоѓа најстарото дрво за маслинки во светот. Тоа е старо над 2,000 години.

6. Сцената во филмот на Џејмс Бонд која се случува во Црна Гора всушност не е снимена во оваа држава.

7. Просечниот животен век на Црногорците е 77.67 години.

8. Во Црна Гора можеме да најдеме многу плажи, но и неколку ски ресорти.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote