in ,

Што?Што?

Дали сте знаеле дека доматите се всушност овошје, а не зеленчук?! Прочитајте неколку факти за зеленчукот!

1. Можеш да ја искористиш краставицата како гума за бришење.

2. Доматите се всушност овошје, а не зеленчук.

3. За да не ви солзат очите додека сечете кромид, ставете парче леб во вашата уста.

4. Доколку конзумирате голема количина на морков, вашата кожа ќе стане портокалова.

5. Компирот е првиот зеленчук кој бил одгледан во вселената.

6. Лушпата на компирот е поздрава за јадење од самиот компир.

7. Според нутриционистите препорачливо е да јадете барем 5 зеленчуци или овошја на ден.

8. Во Калифорнија се произведува најголемиот дел на брокула што се конзумира во САД.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote