in

Интересни ФАКТИ за најниската нација во светот – ФИЛИПИНИ!

1. Филипините се група на7,500 острови од кои 2,000 се населени, а дури 5,000 се сеуште без име на мапите.

2. Во Филипините се зборуваат 175 јазици, но најпопуларниот е англискиот и тагалог.

3. Најпопуларни спортови во оваа држава се кошарката и боксот.

4. Филипините се главен производител на кокоси во светот.

5. Иако скоро сите држави во источна азија практикуваат будизам, населението во Филипините е 90% христијанско.

6. Во оваа држава се има случено една од најголемите вулкански ерупции во историјата во 1991.

7. 3 од 10 најголеми трговски центри во светот се наоѓаат во Филипините.

8. Најголемиот бисер е пронајден во оваа држава. Бисерот тежел 34 килограми и вредел 100 милиони долари.

9. Просечна висина на населението е 156 сантиметри.

10. После Бразил и Мексико, Филипините имаат најмногу католичко население во светот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote