in

Дали знаете како најпрвин се викал Google? Прочитајте неколку фатки за овој пребарувач!

1. Првата верзија на Google го носела името Backrub.

2. Сопствениците на Google се запознале во колеџ и не можеле да се поднесат еден со друг.

3. Во 1999 сопствениците се обиделе да го продадат Google за 1 милион долари, но никој не сакал да го купи. Денес тој вреди над 300 милијарди долари.

4. Во опцијата Street View Map,  Google фотографирал над 8 милиони километри на улици и патишта.

5. Името доаѓа од англискиот збор Googol што значи бројот 1 со 100 нули после него.

6. Светот гледа 450,000 години на видеа месечно од компанијата на Google – YouTube.

7. Просечно почнувајќи од 2010, Google купува една компанија секоја недела.

8. Во 2011 96% од приходот на Google доаѓал од рекламите.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote