in

Оваа држава ја сочинуваат над 1,000 острови! Прочитајте повеќе ФАКТИ за МАЛДИВИТЕ!

1. Во 2009 претседателот на Малдиви одржал состанок под вода со неговиот кабинет на министри.

2. Малдиви се најрамната земја во светот. Надморската височина достигнува 1.8 метри.

3. Според конституцијата на Малдиви, само муслиманите можат да станат жители на државата.

4. Викендот во Малдиви започнува во петок и завршува во сабота.

5. Во оваа држава можеме да најдеме 5 од 7те видови на морски желки во светот.

6. Малдиви е една од најбезбедните држави за патување во светот.

7. Кокосовото дрво е еден од националните симболи на Малдиви.

8. Оваа држава ја сочинуваат 1,190 острови.

9. Просечен животен век на жителите на Малдиви е 77 години.

10. Малдиви била независна држава во целата нејзина историја освен 15 години во 16тиот век кога била окупирана од Португалија.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote