in

Неколку ФАКТИ за државата која е дом на ДРАКУЛА – РОМАНИЈА!

1. Романија е дом на најтешката градба во светот. Тое е зградата на парламентот во Букурешт.

2. Романија е петти потрошувач на алкохол во Европа. Пред нив се само Белорусија, Русија, Молдавија и Литванија.

3. Оваа држава е дом на најголемиот цицач што можеме да го најдеме во Европа.

4. Филмот Борат всушност бил сниман во гето населбите на Романија, а не во Казакстан.

5. Романија има една од најбрзите 4G мрежи во светот.

6. Пругите во Романија се долги 22,298 километри. Тоа ги става на 15тата позиција во светот по должина на пругите.

7. Основачот на брендот на кафе Illy е всушност роден во Романија.

8. Во оваа држава е произведено најголемото знаме во светот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote