in

Не се знае од каде потекнува овој вкусен десерт! Прочитајте неколку факти за сладоледот!

1. Никој не знае од каде потекнува сладоледот.

2. САД е најголемиот потрошувач на сладолед во светот, а Калифорнија е најголемиот произвeдувач.

3. Чоколадниот сладолед се верува дека е измислен пред сладоледот од ванила.

4. Сладоледот бил приуштлив само на богатите во минатото.

5. За да стигнеш до стапчето на сладоледот потребно е да лижнеш околу 50 пати.

6. Американскиот претседател Џорџ Вашингтон трошел 200 долари (тоа е околу 5000 долари во денешни пари) на сладолед годишно.

7. 50% од волуменот на сладоледот е всушност воздух.

8. Корнетот е измислен во 1904 во Сирија.

9. Јули е прогласен за месец на сладоледот.

10. Првиот сладолет кој бил направен во Јапонија, бил направен од мраз и сол.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote