in ,

СлаткоСлатко

Во оваа држава има најголем број на земјоделци! Прочитајте неколку факти за Бангладеш!

1. Багладеш се наоѓа на југоистокот на Азија и е опкружен со државите: Индија и Мјанмар.

2. Големината на Бангладеш е 147,570 километри, а популацијата 161.4 милиони жители.

3. Бангладеш е најгусто населена држава во светот. На километар квадратен Бангладеш има 1.26 илјади жители.

4. Просечниот животен век на жителите на Бангладеш е 72 години.

5. 95% од жителите се занимаваат со земјоделство.

6. Бангладеш е дом на најдолгата плажа во светот – Кокс Базар, таа е долга 125 километри.

7. Бангладеш има 2 официјални јазици – бенгали и англиски.

8. Најголемиот дел од населението се муслимани.

9. Бангладеш е дом на Бенгалскиот тигар.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote