in , ,

Што?Што?

Една третина од далматинците се глуви на едно уво! Прочитајте неколку факти за кучињата!

1. Три кучиња го преживеале потонувањето на Титаник.

2. Песната на Битлси „A Day in the Life“ содржи фреквенција која само кучињата можат да ја слушнат.

3. Највисокото куче во светот е високо 111 сантиметри.

4. 30% од Далматинците се глуви на едно уво.

5. Расата на кучиња Салуки се смета дека е најстара раса во светот.

6. Кучињата имаат три очни капаци.

7. Кучињата имаат чувство за време. Тие ја знаат разликата помеѓу два часа и 4 часа и можат да предвидат кога е време за нивното шетање.

8. Повеќе од пола претседатели на САД имале куче како милениче.

9. Кучињата можат да бидат тренирани да детектираат канцер и други болести кај човекот.

10. Се претпоставува дека постојат 600 милиони кучиња во светот, а 400 милиони од нив се улични кучиња.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote