in ,

Неколку интересни факти и работи за една од најбогатите држави во светот – Луксембург!

1. Луксембург е втората најбогата држава во светот. БДПто на глава на жител изнесува 92,000 долари.

2. Ресторанот со најголем број на различни вина во светот се наоѓа во Луксембург.

3. Официјалното мото на Луксембург гласи: „Ние сакаме да останеме тоа што сме“.

4. Луксембург има најмала популација од сите европски држави.

5. Луксембург има највисока минимална плата во Европа.

6. Во оваа држава има 647 коли на 1000 жители.

7. Шумите покриваат една третина од површината на оваа држава.

8. Луксембург е една од најбезбедните земји за живеење во светот.

9. Оваа држава има освоено една златна медаља на олимписките игри.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote