in

Неколку ФАКТИ за една од најголемите африкански држави – НИГЕРИЈА!

1. Нигерија е седма држава во светот според бројот на жители. Таа е дом на над 200 милиони луѓе.

2. Населението на Нигерија во најголем број е со муслиманска и христијанска вероисповест.

3. Во оваа држава се зборуваат над 520 различни јазици.

4. Лагос, претходниот главен град на Нигерија, е најголем град во државата и го добил името „Големото јаболко на Африка“.

5. Филмската идустрија во Нигерија е втора во светот после индиската и е наречена Ноливуд.

6. Нигерија е дом на Алико Данготе, најбогатиот човек во Африка. Неговото богатство се проценува на 12 милијарди долари.

7. Најголема економија во Африка има токму оваа држава.

8. Како многу африкански држави, нигеријците ја сметаат левата рака како „нечиста“ и доколку ја користите левата рака (за јадење, за поздравување и др.) тоа го сметаат како непочитување.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote