in ,

Што?Што?

Неколку интересни ФАКТИ за Шпанија што треба да ги знаете!

1. Шпанија е втора држава по големина на површината во ЕУ.

2. Шпанскиот јазик е втор најзборуван јазик во светот по Мандаринскиот.

3. Просечниот животен век на Шпанците е неверојатни 83 години.

4. Првиот светски роман бил напишан во Шпанија.

5. Во оваа држава можеме да најдеме 47 знаменитости заштитени од УНЕСКО.

6. Шпанија е лидер во производството на маслиново масло во светот.

7. Во оваа држава има фестивал во кој 150,000 домати се фрлаат секоја година.

8. Во Шпанија се наоѓа најстариот ресторан во светот. Тој се наоѓа во Мадрид.

9. Оваа држава е дом на многу познати светски уметници.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote