in

Неколку интересни ФАКТИ за VW Golf автомобилите

1. Првиот Голф од компанијата Фолксваген бил направен во 1974 и бил дизајниран од Италијанскиот дизајнер Џорџето Џигаро кој работел за Масерати и БМВ во тој период.

2. Првиот модел на Голф се продавал помеѓу 1974 и 1983 продавајќи 3 милиони примероци.

3. Со цел да го сврте вниманието кој колата, Фолксваген изнајмил возач кој ќе ги помине двата Американски континенти со Голф 1. Тие успеале да го направат тоа за 94 денови поминувајќи 30,514 километри.

4. Моделот Голф е втор најпродаван модел на сите времиња во светот и се наоѓа веднаш зада Тојота Корола. Голф има продадено 35 милиони примероци до крајот на 2016.

5. Голф 2 бил уште поуспешен од неговиот претходник. Тој успеал да продаде 7 милиони примероци во периодот од 1983-1991.

6. Предните воздушни перничиња биле воведени во Голф 3 за прв пат во автомобилската индустрија.

7. Фолксваген прави и продава околу 2,000 Голфа секојдневно ширум светот.

8. Во 2002 Голф ја превзема титулата за најпопуларна кола во свеотот од познатата „Буба“.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote