in

Неколку ФАКТИ за родното место на Светецот Патрик – ИРСКА!

1. Повеќе Ирци живеат надвор од Ирска отколку во неа. 80 милиони живеат надвот, а само 6 милиони во Ирска.

2. Најпознатиот Ирски светец, свети Патрик всушност е роден во Велс.

3. Croke Park кој се наоѓа во Даблин е четврт најголем стадион во Европа.

4. Ирска е 6та во светот по конзумацијата на пиво.

5. Ирското знаме е инспирирано од Француското. Всушност неговите бои се обратни на боите на Франција.

6. Ирските презимиња што започнуваат со „Мас“ значат „син на“, а тие што започнуваат со „О“ значат „внук на“.

7. Од 2009 законски не е дозволено да бидеш пијан во јавност во оваа држава.

8. Ирска е дом на најстариот паб во светот. Тој е стар околу 1100 години.

9. Титаник бил изграден во Белфаст, Ирска.

10. Во оваа држава биле пронајдени остатоци од луѓе кој живееле 7,000 години пред нас.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote