in

Неколку интересни ФАКТИ за ИЗРАЕЛ!

1. Кравите во Израел произведуваат повеќе млеко отколку останатите крави во светот.

2. Израел е единствената земја во светот во која има повеќе дрва сега отколку што имало пред 50 години.

3. Во Изераел можеме да го најдеме единствениот подводен музеј во светот.

4. Во оваа држава за прва пат се развила технологијата за говорна пошта.

5. Израел е дом на единствената театарска компанија која е сочинета исклучително од глуви и слепи глумци.

6. Просечниот животен век на Израелците е еден од највисоките во светот и изнесува 82 години.

7. Првиот чери домат во светот бил производен во еден од универзитетите во Израел.

8. Градот Бершеба во Израел има најголем број на велемајстори во шах на светско ниво.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote