in

Некропола откриена под студентски дом во Кембриџ!

Рана средновековна некропола е откриена под студентскиот дом на Универзитетот во Кембриџ и ова откритие е прогласено за едно од најзначајните археолошки откритија од 19 век.

Откриени се повеќе од 60 гробни места на местото на поранешниот студентски дом, со околу 200 вредни предмети изработени од бронза, глина и стакло од периодот од 400 до 650 г. н.е., но и артефакти од претходниот период на Римската империја, пренесува лондонскиот Гардијан.

Каролин Гудсон, која предава средновековна историја на Кингс колеџ, рече дека зборувала за многу добро сочувани предмети и човечки остатоци.

„Човечките остатоци се добро сочувани благодарение на алкалната почва што често се наоѓа тука“, истакна професорот Гудсон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote