in

Немири на улиците во Колумбија среде пандемија! Тие демонстрираат против претседателот, ова се нивните барања (ВИДЕО)

Илјадници работници и студенти протестираа во Колумбија, во четвртокот во однос на социјалните и економските политики на претседателот Иван војводата, и покрај ограничувањата за контролирање на ширењето на пандемијата коронавирус.

Демонстрантите маршираа мирно кон поголемите градови во земјата и се обидоа да ги исполнат барањата како што се употреба на маски за лице и одржување на нивната дистанца.

Барањата на демонстрантите вклучуваат подобрување на здравствената заштита и образованието, воспоставување основен приход за невработените и оние без пензија, како и помагање на малите бизниси, рече лидерот на синдикатот.

Од канцеларијата на Дјук не одговорија веднаш на барањето за коментар. Министерството за внатрешни работи одби да даде коментар.

Во септември, смртта на еден човек по апсењето започна бран протести во Богота во кои беа убиени 13 лица.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote